Fred.4 mars 2016
Den här veckan med Blooming Friday ska vi frossa i massa vårtecken ute i landet är det sagt! Och jag hade inte ens tänkt vara med p g a vintern som kommit.
Undrar hur många bilder som verkligen är tagna utomhus nu. Dessa bilder är från Botaniska trädgården Göteborg Green World utställningen som började förra helgen )
Denna veckan har här snöat och slaskat hela veckan och ska fortsätta hela helgen. Idag är det vitare än någonsin. Riktigt skidväder.
Inte ens vårsådder kan jag visa, för jag ska nämligen inte så p g a min förestående höftoperation efter påsk, har jag sagt, vi får väl se….. Det ska passas, skolas om, planteras ut. Måste tänka i slow motion och kravlösa termer i år.
Det finns dock lite ätbart i fönstren nu.
Undrar hur det går med odlingen ute i år? Under kupan sådde jag i höstas, men den har frusit fast så jag kan inte se. Det lyste grönt förut dock.
De ynkliga snödropparna syns inte längre under snön. I förra veckan var det jättekalla nätter så sjön la sig igen. Nu varken bär eller brister den.
I förrförra veckan däremot visade sig våren. Då fikade J och jag två gånger i trädgården och jag fick energi för nya städtag och i helgen som gick stillade jag min vårlängtan med första trapp pyntet …… det blev dock inte långvarigt trots min moderliga omvårdnad….. snyft
Nej nu ska jag istället läsa era inlägg om gula vintergäck, frösådder, blommande julrosor, cyklamen, iris, snödroppemattor svällande knoppar med avund och undran över hur min egen vår ska bli.
Tack för alla era hejarop om min operation, tack Mona för en jättetrevlig tjejmiddag i veckan och TACK alla ni på Fb som skickat så många hjärtan på mitt inlägg igår om Oscar Karl Olof. Ni som vet vad som hände vår son kan förstå min känsla för valet av prinsnamn.
Det finns mycket att vara tacksam för.
Ha en trevlig helg!
Kram Luna



















4 mars, 2016 at 12:12
Jag gillar Rödhaken. J.
4 mars, 2016 at 14:54
Det er likt her som hos deg med snø 🙁 Ikke det beste vårtegnet, men vi må nok bare smøre oss med tålmodighet og håpe på bedre vær 🙂
Klem, Marit
4 mars, 2016 at 15:04
Här i trakterna kring Norrköping har vi ingen snö, men heller inga vårtecken …
Bara regn och lera 🙁
Förra helgen satt vi iaf på kökstrappen i solen och fikade, mitt första vårtecken 🙂
Fin helg! / Birgitta
4 mars, 2016 at 16:53
Känner med dig, men gör som du brukar, skulle några frösådder dö är det inte hela världen. Det är snabb rehabilitering efter höftledsprotes,
Vintern är seg i år, jag är så trött…
Marta
4 mars, 2016 at 17:20
Lite varannandagsväder, men dina bilder är vårliga. Är det inte typiskt våren att det snöar ibland. Rödhaken är ju underbar! Här har den inte övervintrat i år.
Ha det så gott
Anette
4 mars, 2016 at 20:14
Fy vad mycket snö ni har fått! Inga vårkänslor där inte. Men vi hoppas på plusgrader och sol nu.
Kram Kristina
5 mars, 2016 at 22:35
Hahaha så är det hos mig med, dessa bakslag. Jag hann fota lite innan snön kom i alla fall.Måste åka upp till koloni och se hur där är. Härliga vårbilder som ger en liten känsla av vad som komma skall i alla fall. Vi får väl njuta av det så länge. Du det finn färdiga plantor att köpa och plantera Du får köra lite med J. som gör det så gärna för att du ska bli glad.Var sak har sin tid heter det ju.
Ha nu en fin söndag
kram Meta
6 mars, 2016 at 08:54
Jättebra tolkning . Supperfin vårkruka! Tänkte inte heller vara med för här är det vinter både ute och i sinnet. Inga vårkrukor på bron, inga Rödhakar osv.
Skön söndag på dig!
6 mars, 2016 at 13:07
Så fina vårarrangemang, de överväger det vita. Så vackra.
Ha en fin söndag!
Marika